Monday, March 27, 2023
HomeMoney SavingBrigette's $104 Grocery Buying Journey and Weekly Menu Plan for six

Brigette’s $104 Grocery Buying Journey and Weekly Menu Plan for six


My older sister, Brigette, shares her purchasing journeys and menu plans each week! You possibly can go HERE to see all of her weekly menu plans and you may go HERE to learn all about her household!

Nicely, I’ve formally reached a brand new milestone in parenting: my 15-yr previous did ALL of the grocery purchasing for our household this week, together with driving herself to the shop and again (she obtained her license a few weeks in the past!). She stopped at Aldi AND Walmart and took one in all her youthful brothers alongside to assist out. It was AMAZING!!

Aldi

1 pkg Rooster Drumsticks – $7.30

1 pkg boneless Rooster Breasts ($1.99/lb) – $9.41

1 carton Metal Lower Oats – $3.09

1 massive canister Previous Usual Oats – $2.39

4 pkgs frozen Broccoli Florets – $3.80

1 bag Pecan Halves – $5.89

1 bag Corn Chips – $1.47

1 bag Chocolate Chips – $1.45

1 bag Marshmallows – $0.99

1 bag Gluten-Free Granola – $3.05

1 gallon Complete Milk – $2.48

1/2 gallon Natural Almond Milk – lowered to $0.99

1 carton Complete Milk Inexperienced Yogurt – $3.39

1 16-oz carton Heavy Whipping Cream – $1.58

1 bag Inexperienced Grapes ($0.95/lb) – $2.74

1 bag Natural Kale – $3.19

1 bunch Bananas ($0.34/lb) – $0.14 (this was clearly weighed incorrectly by the cashier, however I didn’t catch it till simply now)

1 3-lb bag Yellow Onions – $2.29

1 bag Child Carrots – $0.95

1 2-lb bag Carrots – $1.59

1 Seedless Cucumber – $1.19

4 cans Inexperienced Beans – $2.32

1 bag Cilantro – $0.75

1 bag Parsley – $0.88

1 3-ct bag Multi-Coloured Peppers – $2.99

1 bag Mini Cucumbers – $2.29

1 field Butter Quarters – $2.26

1 8-oz pkg Deli Sliced Cheese – $1.69

1 16-oz Shredded Cheddar Cheese – $2.49

1 can Parmesan Cheese – $2.29

1 pkg Deli Meat – $3.79

1 pkg Taco Seasoning – $0.38

1 loaf Sandwich Bread – $0.49

2 baggage Tortellini – $5.63

Complete: $86.74

Walmart

(for a couple of issues Aldi was out of)

2 containers Macaroni and Cheese – $0.86

1 can Cocoa Powder – $3.44

1 bag Peas – $0.84

1 32-oz bag Mozzarella Cheese – $6.48

1 jar Pumpkin Pie Spice – $1.94

1 pkg Oscar Meyer Sizzling Canines – $2.48

1 pkg Nice Worth Sizzling Canines – $1.48

Complete: $17.52

Grocery Complete for the Week: $104.26

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Zucchini Bread (we now have gotten SO MUCH zucchini from our crops this 12 months!), Cereal, Oatmeal, Smoothies, Yogurt, Fruit

Lunches

Deli Meat/Cheese Sandwiches, Cucumbers, Chips, Grapes x 2

Baked Potatoes with Cheese and Broccoli, Apples, Carrots

Leftovers x 4

Dinners

Biscuit Wrapped Sizzling Canines (my 8-yr previous selected this dinner, and will likely be serving to to make it), Watermelon, Inexperienced Beans

Creamy Parmesan One Pot Rooster and Rice, Inexperienced Beans, Carrots

Roast within the Crockpot, Broccoli, Mashed Potatoes, Biscuits

Tortellini Alfredo (my 11-yr previous selected this dinner and will likely be making it by himself), Broccoli, French Bread

Grilled Rooster Legs, Grilled Zucchini/Onions/Peppers, Creamy Milk Rice

Spaghetti, Inexperienced Beans, Breadsticks

Date Evening Out (children eat Macaroni and Cheese at dwelling)

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments